lipca 15, 2024

lipca 15, 2024

Węgry: Szigliget nad Balatonem - spacer po okolicy połączony ze zwiedzaniem zamku, rozpustą w lodziarni i zakupami w lokalnej winotece

Szigliget to niewielka miejscowość malowniczo położona nad północnym brzegiem Balatonu. Atrakcją, która przyciąga tu turystów (poza Balatonem rzecz jasna) są ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Zamek wybudowany został na wzgórzu, z którego rozciąga się niesamowita panorama — od strony południowej widać „węgierskie morze” a od północy góry 😍. Jednak zamek to nie jedyna atrakcja Szigliget, koniecznie trzeba się też przespacerować po miejscowości — urokliwe zabudowania i romantyczne winnice razem tworzą cudne, takie sielskie zestawienie. Warto też wstąpić do winoteki Szászi Birtok, gdzie można zaopatrzyć się w balatońskie wino. Coś pysznego, ale bez procentów można natomiast znaleźć w kawiarni / lodziarni Szigligeti fagylaltozó tuż pod zamkiem — lody, kawa i lemoniada tam to poezja smaku 😍.

Węgry: Szigliget nad Balatonem - spacer po okolicy połączony ze zwiedzaniem zamku, rozpustą w lodziarni i zakupami w lokalnej winotece


To co, ruszamy na zwiedzanie Szigliget 😉?


Mapka z trasą wycieczki


Startujemy

Do Szigliget dojechaliśmy trochę po godzinie 10:00 w towarzystwie 35-stopniowego upału. Auto zostawiliśmy na bezpłatnym, dolnym parkingu niedaleko zamku. Teoretycznie mogliśmy podjechać jeszcze wyżej i bliżej, ale mimo wszystko woleliśmy wpełznąć o własnych nogach pod stromiznę niż rozwalić auto po drodze 😉, a poza tym obawialiśmy się, że górny parking może być zapełniony. Parking rzeczywiście był zajęty, więc przynajmniej nasz trud pełznięcia pod górę miał jakiś sens. Zasapani, zmachani i zmęczeni już chwilę po wyjściu z auta, stwierdziliśmy zgodnie, że nie będzie żadnego zwiedzania, póki nie ochłodzimy się lodami.

Lodziarnia Szigligeti fagylaltozó

Lodami z lokalnej lodziarni byliśmy zachwyceni do tego stopnia, że wracając ze zwiedzania zamku, zaszliśmy na kolejną porcję 😉. Lodziarnia Szigligeti fagylaltozó jest tuż pod zamkiem, więc i w jedną i w drugą stronę było nam po drodze. Wszystkie smaki lodów, których próbowaliśmy, były rewelacyjne, skusiliśmy się też na kawę mrożoną i pyszną lemoniadę 😍.

kawiarnia Szigliget

kawiarnia Szigliget

Kawiarenka była naprawdę przytulna i właściwie można by w niej przesiedzieć cały dzień, w cieniu i pod kolorowymi parasolkami. Opcja była kusząca, ale mieliśmy przecież zwiedzać zamek 😉.

kawiarnia Szigliget

droga na zamek Szigliget

Kierunek zamek Szigliget

Żeby móc zwiedzać zamek Szigliget, musieliśmy najpierw wpełznąć pod górę, a potem kupić w kasie bilecik. Wejściówka to koszt 2000 Ft (coś trochę ponad 20 zł) za bilet normalny i 1000 Ft (coś trochę ponad 10 złotych) dla dzieci powyżej sześciu lat. Maluchy wchodzą za darmo.

zamek Szigliget bilety wstępu

droga na zamek Szigliget

zamek Szigliget

Krótko o historii zamku Szigliget

Warownia Szigliget powstała na skalistym powulkanicznym wzgórzu w drugiej połowie XIII wieku. Jej budowę rozpoczęli mnisi z benedyktyńskiego opactwa Pannonhalma. Po zakończeniu prac budowlanych ówczesny król węgierski Bela IV uznał budowlę za na tyle ważną, że odebrał ją opactwu w zamian za inne nadania. Szigliget pozostało zamkiem królewskim aż do 1344 roku, później wielokrotnie zmieniali się jego właściciele.
Warownia była wielokrotnie, ale bezskutecznie oblegana przez wojska tatarskie, a po przejęciu jej przez Austriaków wysadzona w powietrze. W XVIII wieku w zamek trafił piorun i wybuchł pożar, podczas którego spora część budowli spłonęła. Zamek stracił swoje strategiczne znaczenie i nie został już odbudowany. Część jego murów posłużyła jako materiał budowlany dla okolicznych mieszkańców. Dzieje tej warowni są całkiem ciekawe, ale nie będę się rozpisywać szczegółowo na ten temat. Tutaj (klik) jest naprawdę fajnie opisana historia malowniczych ruin zamku Szigliget. 

Zwiedzanie zamku Szigliget

Po ruinach zamku jest gdzie spacerować. Całe zwiedzanie zaczęliśmy od wgramolenia się na punkt widokowy. Te ciągłe podejścia (choć w sumie nie były jakieś hardcorowe) w upale dawały nam mocno w kość.

zamek Szigliget

Z murów dawnej twierdzy rozciąga się niesamowity widok na Balaton i pobliskie powulkaniczne wzgórze Badacsony (437 metrów n.p.m). Napstrykaliśmy tu milion pięćset sto dziewięćset zdjęć i pewnie pstrykalibyśmy dalej, gdyby nie Puszong, który tupnął nogą, że on to przyszedł zamek zwiedzać, a nie na jakąś sesję 😉.

zamek Szigliget panorama

zamek Szigliget panorama

zamek Szigliget

zamek Szigliget panorama

Na zamku jest mnóstwo schodków, tarasów, przejść, zakamarków i widoczków.

zamek Szigliget panorama
zamek Szigliget panorama

zamek Szigliget panorama

zamek Szigliget panorama

zamek Szigliget panorama

panorama zamek Szigliget

Są też ciekawe wystawy poświęcone historii warowni, można zobaczyć m.in. ekspozycję broni, dawną kuchnię i miniaturowe ekspozycje dawnych zamkowych pomieszczeń.

wystawy na zamku Szigliget

kuchnia zamek Szigliget

Na nas spore wrażenie zrobiła także kaplica. Po przekroczeniu jej progu załącza się nagranie ze śpiewem mnichów. Ta kojąca dla uszu muzyka w połączeniu z ascetycznym wystrojem i z chłodem jaki panuje w pomieszczeniu, tworzy niesamowity klimat. Aż nie chciało nam się stamtąd wychodzić. 

zamek Szigliget

zamek Szigliget

kaplica na zamku Szigliget

Zwiedzanie zamku zajęło nam 1,5 godziny.

Spacer po Szigliget 

Oprócz wizyty na zamku po Szigliget warto po prostu pospacerować i taki właśnie spacerek zafundowaliśmy sobie po kolejnej porcji lodów.
Urokliwe domki, mnóstwo kwiatów, kwitnąca lawenda, dojrzałe i soczyste owoce, a w tle wzgórza, winnice i lazurowy Balaton 😍:

Szigliget

Szigliget

Szigliget

Szigliget

Szigliget
Szigliget

winnice Szigliget

winnice Szigliget

winnice Szigliget

Blaru i Piuszong skusili się też na wejście na wieżę widokową Óvári kilátó. Ja zostałam z Wicią przy ławach na dole — obie byłyśmy już zbyt zmęczone upałem, żeby znów leźć pod górę. Nasze chłopaki natomiast zdecydowanie polecają wejść na wieżę.

droga na Óvári kilátó Szigliget

Óvári kilátó Szigliget

Óvári kilátó Szigliget

Winnica i winoteka Szaszi Birtok


Węgry na całym świecie znane są z wybornego wina, a w Szligliget znajduje się miejsce, gdzie można kupić wino wyjątkowe, to winoteka Szászi Birtok. Sklepik znajduje się tuż pod zamkiem i wracając ze spaceru, zaopatrzyliśmy się w nim w trzy buteleczki.

winnica Szászi Birtok

Sama winnica wraz z wykwintną restauracją jest przepięknie położona w pobliskim Hegymagas, ale  tam wybraliśmy się innego dnia, a dziś zadowoliliśmy się zakupami w winotece.  
Wina z winnicy Szászi produkowane są głównie z lokalnych odmian winogron, a same winorośle są uprawiane bez żadnych dodatków chemicznych. Winogrona zbierane są ręcznie i każdy szczep jest starannie selekcjonowany.

winnica Szászi Birtok

Polecamy 😉😍

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Puszongowo , Blogger